Close

Kdo skutečně řídí váš život? Převezměte zodpovědnost za vlastní rozhodnutí a posun.

Trávíme až příliš času na lovu. Na lovu dokonalosti, která v nás živí nespokojenost. Svoji mizérii si vynahrazujeme věcmi, jež nám nepřináší radost a stáváme se pouhými konzumenty. Snažíme se si spokojenost koupit a naplňujeme životy náhražkou. Žijeme v iluzi a už ani nevíme, co je skutečně důležité. 

Celý den se snažíme přebíhat od jedné činnosti ke druhé a přejeme si mít vše hotové. Stres a roztěkanost stoupá, efektivita a spokojenost klesá. Častokrát pociťujeme pocit zaneprázdněnosti, nikoli produktivity. 

Pokud neumíme prioritizovat a řídit se svým plánem, ztratíme kontrolu nad pozorností, energií a časem a ostatní neváhají tuto kontrolu převzít. Stojíme před rozhodnutím, jestli budeme svůj život řídit sami, nebo to přenecháme ostatním. 

Žijeme životy druhých. Krmíme se manipulativními zprávami, které nás poštvávají proti sobě a rozvíjí individualismus. Využíváme nástroje k odosobnění a přebíráme životní styl utrácení a materialismu. Jsme stejní jako před 80 lety, ale s většími možnostmi, silou a nástroji či strukturami – politické systémy, vzdělávání, prostředí, sociální sítě, média, rodina. 

Chceme-li porozumět tomu, jak a proč jsme došli do přítomného okamžiku, stačí si uvědomit, co všechno jsme si v minulosti zvolili. Chceme-li zjistit, co nás čeká, musíme prozkoumat volby, které jsme učinili dnes.

Řídí-li naše chování autopilot, nejsme schopni dohlédnout důsledky našich rozhodnutí. Stáváme se otroky závislostí, žádostí a neukojených potřeb. Tohle okolo nás není zkouška na nové šaty, tohle je život. 

Chcete-li žít jinak, začněte se jinak rozhodovat

Zastavte se. Zamyslete se nad tím, po čem toužíte. Představte si, že dosáhnete všeho, po čem toužíte. Máte odvahu splnit si svá opravdová přání? Zavřete oči a řekněte si: „O co mi opravdu jde?“

Připomeňte si, kam chcete dojít, proč tam chcete dojít a co vás tam čeká. Představte si, jaké to bude, až se vaše vize uskuteční. Jak se potom budete cítit a jak budete vypadat. A jakým příkladem budete inspirovat lidi okolo sebe. Představte si všechny možnosti, které vás v nadcházejícím dni čekají a snažte se mezi nimi zvolit ty, které vás podpoří na cestě za vytyčeným cílem a snem. Ujistěte se, že máte odvahu udělat něco pro svá přání. Jste to právě vy, kdo sabotuje vlastní úsilí dosáhnout vysněné budoucnosti. Nejste obětí okolností, svůj osud držíte ve vlastních rukou. 

Přemíra rozumování nám někdy znemožní,
abychom si jasně uvědomili, co je v našem nejlepším zájmu.

Každý den činíte významná i nevýznamná rozhodnutí. Stáváte se díky svým rozhodnutím, díky vlastní volbě, silnější?

Ze své představy si vyberte jeden vytoužený cíl, kterého jste zatím nebyli schopni dosáhnout. Potom si sepište seznam rozhodnutí, která jste v minulosti udělali a která jsou v přímém rozporu s dosažením cíle. Teď si představte, že všechna ta rozhodnutí, která vás od vytouženého cíle vzdálila nebo vás k němu nepřiblížila, jsou ve skutečnosti vyjádřením motivace. Musíte si zkrátka vybrat kudy chcete jít. Budete-li každý den sedět před televizí místo abyste vyrazili na procházku, nikdy se do kondice nedostanete. Chcete-li upřímně změnit svůj život, musíte se začít rozhodovat jinak než dosud. 

Jaké otázky je dobré si pokládat?

 1. Přiblíží mě tato volba k mé vysněné budoucnosti, nebo mě uvězní v minulosti?
  Buď kráčíte vpřed, nebo couváte, třetí možnost neexistuje. Den za dnem sami sebe obelháváme. Schopnost ospravedlnit si chování, které je v rozporu s tím, co chceme, je naším prokletím.
 1. Přinese mi tato volba dlouhodobý užitek, nebo krátkodobé uspokojení?
  K našemu cíli vedou jen každodenní malá rozhodnutí.
 1. Jsem sám silný, nebo se chci zavděčit druhým?
  Snadno podceňujeme své skutečné schopnosti a až příliš často se domníváme, že druzí to vědí lépe než my. Jen vy můžete posoudit, co vám prospívá a co vám škodí. Bez ohledu na to, co si o nás myslí druzí. Musíme přijmout své přednosti i slabiny, svůj jas i svou temnotu. Zůstat věrný sám sobě je daleko důležitější, než se zalíbit ostatním. Jakmile je naší jedinou snahou udělat lidi kolem sebe šťastné a o sebe se pořádně nepostaráme, tajně v nás vzrůstá vztek právě na ty lidi, které chceme potěšit.
 1. Hledám to, co je dobré, nebo to, co je špatné?
  Nehledejte chybu v ostatních, ale v optice, se kterou pohlížíte na svět. Pátráme-li po tom, co je špatně, vždycky něco najdeme. Jaké možnosti by se nám otevřely, kdybychom přistupovali ke své partnerce nebo partnerovi jako ke člověku, jehož jediným zájmem je přinést nám radost a životní nadšení?
 1. Dodá mi tato volba životní sílu, nebo mě o životní sílu připraví?
  Sepište si všechno, co vás okrádá o životní sílu. Co bude jinak? Nový životní plán.
 1. Využiji tuto situaci k osobnímu růstu, nebo ji budu vnímat jako porážku?
  Nechtěným událostem zabránit nedokážeme, co ale dokážeme je přetavit svá zranění v moudrost a využít každou událost jako katalyzátor k dosažení hlubšího porozumění. „Pro moudrého je život učitelem, pro hlupáka nepřítelem.“
 1. Posiluje mě tato volba, nebo oslabuje?
 2. Je tento čin aktem sebelásky, nebo aktem sebe-sabotáže?
  Sepište si seznam věcí, kterými jste podpořili svoji sebeúctu.
   
 3. Je tento čin výrazem mé víry, nebo strachu?
  Jsme-li zakotveni ve víře, nebojíme se objevovat dosud neznámá území. Strach nám diktuje, co můžeme a nemůžeme dělat. Mnoho našich činů je motivováno strachem ze ztráty toho, co už máme, a to i tehdy, když s tím nejsme spokojeni. 

Chcete-li mít na své cestě člověka, pro kterého je váš posun stěžejním milníkem práce, tak mě kontaktujte.
Budu pro vás člověkem, který vás vyslechne a pomůže vám najít to, co je pro vás důležité.
Kontaktujte mě na matej@matejkrejci.cz nebo +420775508255

Sdílejte tento článek:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn